Ayşe Betiay Uyar

 
Bu operasyonu olmadan önce yaşam kalitemin ne kadar korkunç boyutta olduğunu, bu gün bir kez daha anlamış oldum.
Geçmişte yaşadıklarım bu gün bana tamamen yabancı, eskileri hatırladıkça ne kadar aciz ve zavallı olduğumu anımsıyorum.
Ameliyat olmadan önce yoğun bakımda çalışan bir hasta bakıcının, biz obezlere taktığı ismi hatırladım bu gün. Yoğun bakımdayken sırt üstü dönmüş kaplumbağalar gibisiniz demişti. Ne güzel bir benzetme demiştim. Bu gün koskoca bahçeyi temizlemeye kalktığımda ise çekirgeye benzettim kendimi.
Hayatımda değişen şey o kadar çok ki; ben eski ben değilim.
Bu operasyon öncesi günde 4 kez, toplamda 145 ünite insülin vuruluyordum. Yüksek tansiyonum vardı. 8 yıldır onu da her sabah ilaçla kontrol ediyordum en son tiroid sorunum oluşmuştu, uyku apnem çocukluğumdan beri vardı, karaciğerimde yağlanma vardı. Yani kısaca yaşam kalitem sıfıra yakındı.
8 ay önce laparoskopik Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı oldum. Ertesi gün sabah ölçümünde şekerim normaldi (116). Tansiyonum 10-6 idi. Operasyondan bir buçuk ay sonra bir gece aniden horlamam kesildi. Tam 19 kilo vermiştim, uyku apnem bir gece de bitti.
En ufak bir hareket yapsam, nefes nefese kalıyordum, üstelik çok hareketli bir insandım. Ben yaşım gereği kilo verdikçe gençleşme yaşamayı beklemiyorum. Tüm yaşadığım "mucizelerimi" içime sindire sindire yaşamak istiyorum. Buruşan boynuma bayılıyorum mesela, çünkü o boyun benim için ayı boynu gibiydi, şimdi incecik ve zarif bana göre. İlk kez köprücük kemiğim elime geldiğinde şaşkınlığım günlerce devam etti. Kemiklerimi yeniden keşfetmeye başladım ve bundan çok hoşlandım.
Operasyon öncesi 56 beden pantolon giyiyordum, şimdi 44 beden giyiyorum
Ben bu operasyonda şiddetli kilo verenlerden biri değilim, ancak en fazla yandaş hastalığı olanlardan biriyim. İlk başta hastalıklarımın tümü bitti, sonra da önce hızlı, sonra yavaş kilolarım gitti.
Şimdi hocamın hedefine 9, kendi hedefime 11 kilo kalmış eski bir morbid obezim. Yavaş ve emin adımlarla her ay 1,5 -2 kilo kaybederek yoluma devam ediyorum.

Sevgili hocam Metin Karadeniz'e olan minnet borcumu, ancak onun istediği hedefe ulaşarak bir nebze ödemeye çalışacağım.