Diyet Kimlerde Başarısız Olur?


Diyet aslında zayıflamanın haricinde sağlıklı yaşam koşullarının devam ettirilebilmesi ve kaliteli yaşam koşullarına sahip olunması açısından düzenli olarak uygulanması gereken bir kalori hesabı programıdır. Bireyin günlük alacağı besinlerin toplam kalorisinin, metabolik faaliyetleri sonucunda yakacağı kaloriyle bir uyum içerisinde olması gerekir ve bunun sonucunda bireyler kilo almadan hayatlarına devam edebilirler. Bu aşamada ise daha sağlıklı olabilmek adına besin gruplarının her birinden öğünlerde ve öğün aralarında olacak şekilde yararlanmak gerekmektedir.

Diyeti uzun zaman dilimlerine yaymanın dezavantajları

Diyet uygulamak çok uzun bir süreç olduğundan motivasyon düşüklüğüne sebep olmakta ve kişinin zayıflamaya olan isteğini azaltmaktadır. Uzun süre diyet yapmak zorunda bırakılan bireylerde ciddi bir mutsuzluk ve psikolojinin olumsuz yönde ilerlemesi durumu söz konusu olmaktadır. Bu nedenle diyet yaparken sıkıcı olmaması adına her besin grubundan tüketilmesi ve kişinin aç kalmadan ara öğünlerini sık tutacak şekilde beslenmesi gerekmektedir. Sonrasında ideal kiloya ulaşıldığında ise belirli bir kaloride devam edilmeli ve sağlıklı beslenme adına farklı besin grupları dengeli olarak tüketilmelidir.

Fazla kilolarından kurtulabilmek adına diyet uyguladığı halde başarısız olan bünyeler ise morbid obez olarak adlandırılan vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan bireylerdir. Morbid obezite tanısı konan kişiler için diyet uygulaması çok uzun bir süreç olmakta ve genel olarak olumlu sonuç alınamamaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek ve insanların motivasyonunu bozmadan sağlıklı bir yaşam standardına kavuşmalarını sağlamak amacıyla uzman doktorlar tarafından cerrahi müdahale uygulaması tercih edilmektedir. Kişinin cerrahi müdahale ile yemek borusu, mide gibi sindirim organlarında değişiklik yapılmaktadır. Balon uygulaması da endoskopi uygulamalarının içerisinde yer alan veobezitesi olan  bireylere uygulanan yöntemlerden biridir.

Morbid obezlerde yapılması istenen uygulamalar nelerdir?

Morbid obezler de bireylerin cerrahi müdahale sonrasında daha küçük bir mideye sahip olmaları ve yağlarından kurtulmaları sağlanmaktadır. Bu durumun sonucu olarak birey eskiden olduğu kadar çok yemek yeme isteği içerisinde olmamaktadır. Metabolizma alışkın olduğundan yeme içme durumları azaldığında depolama işlemleri içerisine girecek ve alınan besinleri depo etmeye ve az yakmaya başlayacaktır. Bu aşamada kilo alınmaz ve verilmez. Sonrasında ise metabolizma belirli bir seviyede beslenme koşullarına alışacağı için normal olarak kalori yakmaya başlar ve zayıflama sağlanır.

Obez olarak tanısı konulan fakat morbid obezite durumuna kadar ilerlememiş olan bireylerin hemen hemen hepsinde diyet tedavisi uygulanır. Uygulama aşamasında uzman diyetisyen yada hekimin belirleyeceği kalori bazında kişiye diyet programı verilir. Yasaklı yiyecekler ve yağlı yiyeceklerin olmadığı bu programda sağlıklı yaşam için gerekli olan besinler ön planda tutulmaktadır. Bu şekilde diyet ve egzersiz programlarına düzenli olarak devam eden bireylerde uzun vadede kilo kontrolü sağlanmış olacaktır. Morbid obeziteye sahip olarak tanısı konulan bireylerde ise diyet tedavisi ve egzersiz yerine cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Diyet uygulaması ve egzersiz programları birey iyileşme sürecini tamamladığında uygulanır.